Minust

Foto: Liis Treimann 2020

Ma asutasin 1994. a. koos Aivar Pohlakuga Pro Konsultatsioonid eesmärgiga pakkuda parimat personali- ja organisatsiooniarenduse tervikteenust. Ettevõte kasvas jõudsalt ja 1997. a. aastal töötas meil üheksa inimest.

Keskendumine püsiklientidele suurendas vajadust minna sügavuti ja nii tõusis esikohale strateegiline nõustamine. Spetsialiseerumine strateegiale viis mind 1998. a. äratundmisele, et õigem on edasi liikuda üksi ja vajadusel kaasata eksperte väljapoolt. Strateegilisel nõustamisel suurenes rõhuasetus innovatsioonile ja värbamine jäi mõneks ajaks kõrvale. Kuid 2006. a. hakkasin kliente värbamisel uuesti abistama, et aidata neil vähendada valede valikute riski välisturgudel ja siis juba ka koduturul. Kuna tippjuhtidele on olnud tõsiseks katsumuseks vastastikune usaldamine, toetamine ja kõrge kvaliteediga ühiste otsuste tegemine, olen ma aegajalt aidanud tippjuhte tiimitöö arendamisel.

Nii on praeguseks välja kujunenud kolm põhiteenust: innovatsioonistrateegia väljatöötamine, tippjuhtide ja järelkasvu värbamine ja tiimitöö arendamine.

Ma olen 27 aasta jooksul nõustanud üle saja ettevõtte: AB & Studio, ABB Baltics, ABB Madalpingesüsteemid, ABB Service, Abc Supermarkets, Abe Rahvusvaheline, Air Logistics Group, Air Maintenance Estonia, Akzo Nobel Baltics, Akzo Nobel Moskva, Alise Technic, Allando Trailways, Amerpap, Amserv Grupp, Andmevara, Apex Racing, ASA Kindlustus, Baltazar Traiding, Balti Veski, Baltic Computer Systems, Baltika, Baltplast, BDO Eesti, Cargo Handling, CHS Eesti, Coca Cola Plaza, Datel, Dunkri Kaubandus, E-Betoonelement, EBS, Eesti Ehitus, Eesti Energia, Eesti Energia Jaotusvõrk, Eesti Energia Põhivõrk, Eesti Mobiiltelefon, Eesti Post, Eesti Raudtee, Eesti Telefon, Eesti Ühispank, EK, Ekseko, Ekspress Grupp, Elion, Esmofon, ESS, Estanc, Estiko Plastar, Favor, Fazer, Feer, FKSM, Goldman, Hansapank, Helmes, Hiieko, Hoiupank, Infobuild, Infovara, K-Kate, Kalev, Kalev Spa, Kinex, Koger & Sumberg, Koger & Partnerid, Kristiine Kasiino, Kristiine Keskus, Kroonpress, Leks Kindlustus, Lehtimaja Eesti, Levicom, Magnum Medical, Markit Holding, Markova, Merita Pank, Microlink, Microsoft Eesti, Novartis, Optiva Pank, Oskando, Ots ja Partnerid, Pajo, PepsiCo, Philips, Pohjala Kindlustus, Postimees Grupp, Prike, Prisma Print, Pro Kapital, Proekspert, Puidukoda, Raepank, Rakvere Lihakombinaat, Rautakesko, Riigimetsa Majandamise Keskus, Sadolin, Saku Õlletehas, Seesam Kindlustus, Smarten, Statoil, Sweco Project, Swedbank, Talinvest, Tallegg, Tallinna Farmaatsiatehas, Tallinna Ettevõtlusinkubaatorid, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Kauplus, Tallinna Lennujaam, Tallinna Pank, Tallinna Soojus, Tallinna Vesi, Tammer, Tere, Timo Houses, Viking Window, Vipex, Viru Keemia Grupp, Viru Liimid, Viru Vesi, VKG Energia, VKG Oil, VKG Soojus, Värvikeskuste Grupp, Äripäev ja Ühisliising.

Ma olen nõustanud ka üle neljakümne riigiasutuse: Riigikantselei, Vabariigi Presidendi Kantselei, Tallinna Linnakantselei, Riigikontroll, Haridus- ja Teadusministeerium, Justiitsministeerium, Kaitseministeerium, Keskkonnaministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Rahandusministeerium ja Siseministeerium, Eesti Haigekassa, Kutsekoda ja mitmeid ametid, inspektsioonid, sihtasutused, ülikoolid, koolid ja haiglad.

Nii enne kui Pro Konsultatsioonide ajal on mu süda kuulunud teadusele. Ma tegelesin teadusega juba psühholoogia tudengina Tartu Ülikoolis (1988-1992) ja kaitsesin psühholoogia teadusmagistri kraadi Tallinna ülikoolis (1993). Ma olen olnud psühholoogia lektor ja teadur Tallinna ülikoolis (1989-1994; 2000-2006), Tartu ülikoolis (1993-1995), EBS-is (1993-1995) ja strateegilise juhtimise lektor ja teadur EBS-is (2003-2008). Olen end täiendanud kompetentside juhtimises Hay grupis (2003), innovatsiooni juhtimises MIT-is (2004) ja stsenaariumite planeerimises Oxfordi ülikoolis (2006).

Ma olen Strategic Management Society (SMS) liige, American Psychological Association (APA) assotsieerinud liige ja Eesti Psühholoogide Liidu (EPL) liige.

Pro Konsultatsioonide alguses (1994-1997) kohandasime psühholoog Mati Talvikuga maailmas juhtiva Hans Jürgen Eysencki isiksuseküsimustiku Eesti oludele, et kasutada seda teadusuuringutes ja personalivalikus.

2002-2006. a. läbisin Tallinna ülikooli doktoriõppe tippjuhtide innovaatilisuse uurimisel. Sealt saati on mind huvitanud uurida ja avastada põhjuseid, miks mõned ettevõtted ja nende juhid on erakordselt edukad, et seda tõeselt selgitada, ennustada ja edendada. Kuna erakordseid juhte eristab võime pidevalt teha kasumlikke innovatsioone, huvitab mind selgitada, miks ja kuidas nad seda suudavad, et leiutada parimaid innovatsiooni meetodeid.

Suur aitäh klientidele usalduse ja hea koostöö eest keeruliste küsimuste lahendamisel!

***

Ma usun, et professionaalsus ja headus muutuvad üha olulisemaks, kuna ilma nende kaheta ei ole inimkonnal võimalik edukalt toime tulla järjest keerukamas maailmas. Tehnoloogia areng suurendab võimalust ja vajadust suurema läbipaistvuse järele, tänu millele jääb igaühe tegevusest jälg maha. Sellest teadlikkus suurendab igaühe vastutust oma tegude eest ja soovi olla professionaalsem ja parem. Erakordsed juhid on teenäitajateks.

Mait Raava, M. Sc.
mait@prokons.ee
50 68921